safetycar.dk | forside: danske racerkører i 2008 | liste | serier | teams | forum kode | smovs.dk
Denne side udspringer af tråden Anden motorsport - Danskerne i 2008Safetycar.dk forummet. Det er et forsøg på at få et overblik over hvor de danske racerkører kører i denne sæson (mest med fokus på de internationale serier og DTC). Opdateringer og rettelser vil med stor glæde blive modtaget i tråden på Safetycar :o)

Tidligere tråde:
Danskerne i 2007

Poulsen Motorsport (Danmark) [poulsen-dtc.dk]
Michel Nykjær - DTC
Kristian Poulsen - DTC
Jesper Sylvest - DTC
Nicki Thiim - DTC
Philip Andersen - DTC
Kristian Poulsen - WTCC
Michel Nykjær - WTCC
Barazi Epsilon (Frankrig) []
Juan Barazi - 24h Le Mans
Juan Barazi - LMS
Kurt Thiim - 24h Le Mans
Kurt Thiim - LMS
Thorkild Thyrring - 24h Le Mans
Thorkild Thyrring - LMS
Team Essex (Danmark) [teamessex.dk]
John Nielsen - 24h Le Mans
Casper Elgaard - 24h Le Mans
Casper Elgaard - LMS
John Nielsen - LMS
Den Blå Avis Fleggaard Racing (Danmark) [team.dba.dk/]
Jan Magnussen - DTC
Martin Jensen - DTC
Corvette Racing (USA) [corvetteracing.com/]
Jan Magnussen - 24h Le Mans
Jan Magnussen - ALMS
Banner Racing (USA) []
Jan Magnussen - 24h of Daytona - Grand-Am
Jan Magnussen - Grand-Am
Super Nova (UK) [supernova-racing.com]
Christian Bakkerud - GP2 Asia
Christian Bakkerud - GP2
Perfection Racing (Danmark) [perfection-racing.dk]
Henrik Lundgaard - DTC
Michael Outzen - DTC
Team Telesikring (Danmark) []
Peter Ager - DTC
Tom Pedersen - DTC
JM Racing (Danmark) [jmracing.dk]
Joachim Stephansen - DTC
Kasper Jensen - DTC
Hartmann Racing (Danmark) [hartmann-racing.dk]
Hans Hartmann - DTC
Jens Møller - DTC
Sturup Raceway (Danmark) []
Gunnar Kristensen - DTC
Carsten Leveau - DTC
Trident Motorsport (Italien) []
Kasper Andersen - GP2
Kasper Andersen - Formula Masters
Farnbacher () [farnbacher-racing.com]
Lars Erik Nielsen - LMS
Allan Simonsen - LMS
Roskilde Racing Center (Danmark) [roskilderacingcenter.dk]
Lars Erik Nielsen - Spider Cup
Henrik Jansen - Spider Cup
Proton Competition (Tyskland) [protoncompetition.de]
Lars Erik Nielsen - 24H Dubai
Allan Simonsen - 24H Dubai
CIM Motorsports () []
Allan Simonsen - British GT championship
Allan Simonsen - Australian GT Championship
Taffel Racing () []
Allan Simonsen - ALMS
Allan Simonsen - 24h Le Mans
Audi Sport Team Abt Sportsline (Tyskland) [audi.de]
Tom Kristensen - DTM
Audi Sport (Tyskland) [audi.de]
Tom Kristensen - 24h Le Mans
Team Peugeot DTC Køge (Danmark) [teampeugeotdtckoge.dk]
Robert Schlünssen - DTC
Team Go Racing (Danmark) [teamgoracing.com]
Martin Pedersen - DTC
Team Lund Racing (Danmark) [madbull.dk]
Kim Lund Johansen - DTC
RJN Motorsport () [rjnmotorsport.com]
Kurt Thiim - 24H Dubai
Gigawave Motorsport () [gigawavemotorsport.com]
Allan Simonsen - FIA GT
Palmer Motorsport (England) [palmersport.com]
Vibe Smed - Formula Palmer Audi
Double R. Racing () []
Michael K. Christensen - Formula BMW Europe
Engstler Motorsport (Tyskland) [engstler-motorsport.de]
Jack Lemvard - ATCS