safetycar.dk | forside: danske racerkører i 2008 | liste | serier | teams | forum kode | smovs.dk
Denne side udspringer af tråden Anden motorsport - Danskerne i 2008Safetycar.dk forummet. Det er et forsøg på at få et overblik over hvor de danske racerkører kører i denne sæson (mest med fokus på de internationale serier og DTC). Opdateringer og rettelser vil med stor glæde blive modtaget i tråden på Safetycar :o)

Tidligere tråde:
Danskerne i 2007

Peter Ager
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Team Telesikring (Danmark) []
BMW 320si
Kasper Andersen [kasperandersen.info]
Formula Masters (Int.) [formulamaster.net] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Trident Motorsport (Italien) []
GP2 (Int) [gp2series.com] 2008-01-01 - 2009-12-31 [kilde]
Trident Motorsport (Italien) []
Test i 2008, fuld sæson i 2009
Philip Andersen
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Poulsen Motorsport (Danmark) [poulsen-dtc.dk]
Christian Bakkerud [bakkerud.dk]
GP2 Asia (Asien) [gp2series.com/en//website/gp2series/asia/index2.php] 2007-11-01 - 2008-04-12 [kilde]
Super Nova (UK) [supernova-racing.com]
GP2 (Int) [gp2series.com] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Super Nova (UK) [supernova-racing.com]
Juan Barazi
LMS (Int) [lemans-series.com] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Barazi Epsilon (Frankrig) []
LMP2 - Zytek
24h Le Mans (Frankrig) [lemans.org] 2008-06-01 - 2008-06-15 [kilde]
Barazi Epsilon (Frankrig) []
LMP2 - Zytek
Ronnie Bremer [ronniebremer.dk]
DEC (Danmark) [] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Casper Elgaard [da.wikipedia.org/wiki/Casper_Elgaard]
LMS (Int) [lemans-series.com] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Team Essex (Danmark) [teamessex.dk]
LMP2 - Porsche RS Spyder (2008)
24h Le Mans (Frankrig) [lemans.org] 2008-06-01 - 2008-06-15 [kilde]
Team Essex (Danmark) [teamessex.dk]
LMP2 - Porsche RS Spyder (2008)
Kenni Frydkjær
ADAC Polo Cup (Tyskland) [adac-motorsport.de/index.php?display=rubrik&kategorieid=1&rubrikid=3] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Hans Hartmann
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Hartmann Racing (Danmark) [hartmann-racing.dk]
Honda
Henrik Jansen
Spider Cup (Danmark) [207spidercup.dk/] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Roskilde Racing Center (Danmark) [roskilderacingcenter.dk]
Kasper Jensen [kasperjensen.dk]
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
JM Racing (Danmark) [jmracing.dk]
BMW
Martin Jensen [martinjensenrace.dk]
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Den Blå Avis Fleggaard Racing (Danmark) [team.dba.dk/]
BMW 320si
Morten Jespersen [jespersen-rallycross.dk]
Michael K. Christensen
Formula BMW Europe (Europa) [] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Double R. Racing () []
Nicolas Kiesa [kiesa.com/]
DTM (Int) [dtm.de] 2008-01-01 - 2008-12-31
Gunnar Kristensen
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Sturup Raceway (Danmark) []
Seat Leon
Tom Kristensen [tomkristensen.com]
DTM (Int) [dtm.de] 2008-01-01 - 2008-12-31
Audi Sport Team Abt Sportsline (Tyskland) [audi.de]
Audi R14 (A4, 2008)
24h Le Mans (Frankrig) [lemans.org] 2008-06-01 - 2008-06-15
Audi Sport (Tyskland) [audi.de]
LMP1 - Audi R10
Jack Lemvard [motorsporten.dk/profil.asp?i=1440]
ATCS (Asien) [afos.com/atcs.php] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Engstler Motorsport (Tyskland) [engstler-motorsport.de]
Carsten Leveau
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Sturup Raceway (Danmark) []
Seat Leon
Kim Lund Johansen
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Team Lund Racing (Danmark) [madbull.dk]
Seat Leon
Henrik Lundgaard [henrik-lundgaard.dk]
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Perfection Racing (Danmark) [perfection-racing.dk]
Chevrolet Lacetti
Jan Magnussen [janmagnussen.com]
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31
Den Blå Avis Fleggaard Racing (Danmark) [team.dba.dk/]
BMW 320si
ALMS (USA) [americanlemans.com] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Corvette Racing (USA) [corvetteracing.com/]
GT1 - Chevrolet Corvette C6.R
Grand-Am (USA) [grand-am.com] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Banner Racing (USA) []
[GT] Racings Pontiac GXP.R
24h of Daytona - Grand-Am (USA) [daytona24hr.com/] 2008-01-26 - 2008-01-27 [kilde]
Banner Racing (USA) []
Pontiac GXP.R
24h Le Mans (Frankrig) [lemans.org] 2008-06-01 - 2008-06-15 [kilde]
Corvette Racing (USA) [corvetteracing.com/]
GT1 - Chevrolet Corvette C6.R
Martin Marrill [martinmarrill.com/]
Jens Møller [jensmoller.com]
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Hartmann Racing (Danmark) [hartmann-racing.dk]
Honda
Steffen Møller
Formula Masters (Int.) [formulamaster.net] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Spider Cup (Danmark) [207spidercup.dk/] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Henrik Møller Sørensen
John Nielsen [en.wikipedia.org/wiki/John_Nielsen]
LMS (Int) [lemans-series.com] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Team Essex (Danmark) [teamessex.dk]
LMP2 - Porsche RS Spyder (2008)
24h Le Mans (Frankrig) [lemans.org] 2008-06-01 - 2008-06-15 [kilde]
Team Essex (Danmark) [teamessex.dk]
LMP2 - Porsche RS Spyder (2008)
Lars Erik Nielsen [larshjulspind.dk]
LMS (Int) [lemans-series.com] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Farnbacher () [farnbacher-racing.com]
Porsche 997
Spider Cup (Danmark) [207spidercup.dk/] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Roskilde Racing Center (Danmark) [roskilderacingcenter.dk]
DEC løbene
24H Dubai (Dubai) [24hdubai.com] 2008-01-10 - 2008-01-12
Proton Competition (Tyskland) [protoncompetition.de]
Porsche 997 GT3 RSR
Christoffer Nygaard [christoffernygaard.dk]
Michel Nykjær [michelnykjaer.dk]
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Poulsen Motorsport (Danmark) [poulsen-dtc.dk]
BMW 320si
WTCC (Int.) [wtcc.com] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Poulsen Motorsport (Danmark) [poulsen-dtc.dk]
Udvalgte løb - BMW 320si
Michael Outzen [da.wikipedia.org/wiki/Michael_Outzen]
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Perfection Racing (Danmark) [perfection-racing.dk]
Chevrolet Lacetti
Martin Pedersen
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Team Go Racing (Danmark) [teamgoracing.com]
Peugeot
Tom Pedersen
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Team Telesikring (Danmark) []
BMW 320si
Kristian Poulsen [poulsen-dtc.dk]
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Poulsen Motorsport (Danmark) [poulsen-dtc.dk]
BMW 320si
WTCC (Int.) [wtcc.com] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Poulsen Motorsport (Danmark) [poulsen-dtc.dk]
Udvalgte løb - BMW 320si
Thor Qualmann
ADAC Polo Cup (Tyskland) [adac-motorsport.de/index.php?display=rubrik&kategorieid=1&rubrikid=3] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Robert Schlünssen [robert-schluenssen.de]
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Team Peugeot DTC Køge (Danmark) [teampeugeotdtckoge.dk]
Peugeot 407
Thomas Serwin
Allan Simonsen [allansimonsen.com]
LMS (Int) [lemans-series.com] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Farnbacher () [farnbacher-racing.com]
Porsche 997
FIA GT (Int.) [fiagt.com] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Gigawave Motorsport () [gigawavemotorsport.com]
Aston Martin DBR9
British GT championship (UK) [britishgt.com] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
CIM Motorsports () []
Ferrari 430 GT3
Australian GT Championship (Australien) [gtchampionship.com.au] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
CIM Motorsports () []
Ferrari 430 GT3
24H Dubai (Dubai) [24hdubai.com] 2008-01-10 - 2008-01-12
Proton Competition (Tyskland) [protoncompetition.de]
Porsche 997 GT3 RSR
ALMS (USA) [americanlemans.com] 2008-03-14 - 2008-03-16 [kilde]
Taffel Racing () []
Sebring 12h - GT2 - Ferrari F430 GT
24h Le Mans (Frankrig) [lemans.org] 2008-06-01 - 2008-06-15 [kilde]
Taffel Racing () []
Ferrari F430 GTC
Vibe Smed [vibesmed.dk]
Formula Palmer Audi (England / Int) [formula-palmer-audi.com] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Palmer Motorsport (England) [palmersport.com]
Formula Palmer Audi
Joachim Stephansen [joachimstephansen.com]
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
JM Racing (Danmark) [jmracing.dk]
BMW 320i
Jesper Sylvest
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Poulsen Motorsport (Danmark) [poulsen-dtc.dk]
BMW 320si
Kurt Thiim [da.wikipedia.org/wiki/Kurt_Thiim]
LMS (Int) [lemans-series.com] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Barazi Epsilon (Frankrig) []
LMP2 - Zytek
24H Dubai (Dubai) [24hdubai.com] 2008-01-10 - 2008-01-12 [kilde]
RJN Motorsport () [rjnmotorsport.com]
GT4 NIssan 350Z
24h Le Mans (Frankrig) [lemans.org] 2008-06-01 - 2008-06-15 [kilde]
Barazi Epsilon (Frankrig) []
LMP2 - Zytek
Nicki Thiim [nickithiim.com]
DTC (Danmark) [dtc-net.dk] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Poulsen Motorsport (Danmark) [poulsen-dtc.dk]
BMW 320si
Thorkild Thyrring [da.wikipedia.org/wiki/Thorkild_Thyrring]
LMS (Int) [lemans-series.com] 2008-01-01 - 2008-12-31 [kilde]
Barazi Epsilon (Frankrig) []
LMP2 - Zytek
24h Le Mans (Frankrig) [lemans.org] 2008-06-01 - 2008-12-31 [kilde]
Barazi Epsilon (Frankrig) []
LMP2 - Zytek
Jason Watt [watt.dk]
Jesper Wulff Laursen [jesperwulff.dk]